Strona głównabiznes

Nowoczesne systemy raportowania w kontroli jakości

Data: 2022-05-22, Data edycji: 2022-10-05

Na rynku definiowanym przez potrzeby konsumenta, producenci oraz usługodawcy poszukują nowych rozwiązań na usprawnienie procesu produkcyjnego w celu zapewnienia najwyższej jakości proponowanych produktów lub usług. Jednym z największych usprawnień w zakładzie produkcyjnym może okazać się kontrola jakości.

Kontrola jakości– definicja


Kontrola jakości to proces, dzięki któremu firmy weryfikują swoje wyroby pod kątem spełnienia wszystkich wytycznych zdefiniowanych w specyfikacji. Kontrola jakości polega na sprawdzaniu danego produktu pod kątem występowania wad/odchyleń od normy i raportowaniu ich w celu usprawnienia procesu produkcji. Wyroby z wykazanymi wadami przesyłane są do poprawy lub eliminowane w zależności od stopnia wykazanego odchyłu.
Kontroli jakości dokonuje specjalnie wykwalifikowany personel, który najczęściej nie jest wliczany w skład załogi procesów produkcyjnych. Inspekcji, w zależności od branży i badanego wyrobu, dokonuje się za pomocą specjalistycznych narzędzi np. multimetrów, suwmiarek, aparatów rentgenowskich, testów chemicznych itd.

Zalety kontroli jakości w firmach produkcyjnych


Inspekcja w firmach produkcyjnych pomaga:
unikać częstych reklamacji – kontrola jakości eliminuje wadliwe wyroby, które nie trafiają do klientów. W ten sposób jeszcze przed opuszczeniem danego elementu z fabryki, ogranicza się możliwość powstania sytuacji prowadzącej do roszczenia ze strony konsumenta.
zwiększyć wiarygodność marki – wysoka jakość produktów wpływa na pozytywny odbiór marki przez klientów, dzięki czemu szansa na ich ponowne wybranie oferty danej firmy znacząco się zwiększa.
zwiększyć zyski ze sprzedaży i oszczędzić kapitał związany z żądaniami ze strony klientów – wg wielu badań, konsumenci chętniej wybierają lepsze jakościowo produkty. Coraz częściej jest to bardziej istotny czynnik od ceny, co powoduje, że firmy decydujące się na doskonalenie swoich produktów odnotowują lepsze wyniki sprzedaży.
a

Nowoczesny system raportowania kontroli jakości QWall® firmy QSense


W Polsce istnieją firmy, które oferują outsourcing kontroli jakości firmom przemysłowym. Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm tego typu jest QSense, które wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje system raportowania kontroli jakości w czasie rzeczywistym.
Dzięki połączeniu systemu informatycznego ze specjalnym, interaktywnym skanerem, kontrolerzy jakości wprowadzają do systemu informacje z przeprowadzonej inspekcji, a dane te pojawiają się od razu w systemie. Takie rozwiązanie pozwala na weryfikację mikro i makro danych z kontroli jakości – osoba dysponująca dostępem do QWall® może sprawdzić statystyki pojedynczego wyrobu, wszystkich wyrobów z danego dnia, miesiąca i dłuższych okresów. Dzięki temu osoby decyzyjne mają pełen dostęp do danych real time.

Przeczytaj również:

Fundusze ETF w Polsce i na świecie Czym są fundusze ETF i jak w nie inwestować

Zaprezentuj się profesjonalnie skorzystaj z fotografii biznesowej Dobre zdjęcie do CV, a może sesja w firmie?

Jak uruchomić sklep internetowy - kilka porad na początek Zadbaj o: bazę produktów, integracja płatności, obsługa zamówień, firmy kurierskie ...

Recenzja sklepu ze słodyczami KURI Kupujesz słodycze? Pierwsze co warto zrobić to przejrzeć ofertę z internetu