Strona głównabiznes

Jak uruchomić sklep internetowy - kilka porad na początek

Data: 2022-10-05, Data edycji: 2022-12-16

Współcześnie e-commerce to podstawowe narzędzie każdego przedsiębiorcy, które pragnie docierać ze swoimi produktami czy usługami do coraz szerszej grupy odbiorców. Taki zwrot wymusza także sytuacja na rynkach. Dla wielu firm pierwszym sygnałem konieczności przeniesienia swoich usług do sieci była pandemia i związane z nią restrykcje. Obecnie coraz wyższe ceny energii zmuszają wiele marek do zamknięcia sklepów stacjonarnych. Otwarcie pierwszego sklepu internetowego może sprawić wiele kłopotu tym, którzy do tej pory z e-commerce mieli do czynienia jedynie siedząc po drugiej stronie monitora. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę, wkraczając ze swoim biznesem do Internetu.

Domena i oprogramowanie - wybór na start
Struktura strony sklepu internetowego i oferty produktowej
Logistyka, płatności i aspekty prawne

Domena i oprogramowanie - wybór na start


Zastanawiasz się jak uruchomić sklep internetowy? Należy zacząć od wyboru domeny, a więc ciągu znaków, na który składa się zazwyczaj nazwa marki/firmy i rozszerzenie. Domeny są oczywiście płatne, więc warto zbilansować koszty, pamiętając jednak o tym, że najczęściej domeny, za które zapłacimy więcej, będą miały lepsze zasięgi i wyższe pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych. Kolejnym krokiem będzie wybór oprogramowania, również płatnego, które zapewni sprawne prowadzenie i funkcjonowanie naszego adresu w sieci.
a

Struktura strony sklepu internetowego i oferty produktowej


Aby uczynić nasz sklep internetowy bardziej przejrzystym, a co za tym idzie - atrakcyjnym dla klienta, trzeba zadbać o strukturę strony. Wyszukiwanie odbiorcom ułatwi klarownie skonstruowane drzewo kategorii, obszerna baza produktów, zawierająca np. opinie klientów czy informacje o atrakcyjnych warunkach dostawy. Kluczowe okaże się także wygodne filtrowanie, które ułatwi konsumentom dotarcie do pożądanych kategorii i pojedynczych produktów.

Logistyka, płatności i aspekty prawne


Rzecz jasna na etapie finalizacji naszego sklepu internetowego, jeszcze przed testami i startem działania, trzeba zadbać o logistykę i integrację płatności. W perspektywie logistyki - musimy zdecydować, w jakiej formie udostępnimy nasze produkty (z dowozem do klienta czy odbiorem w sklepie stacjonarnym), a następnie zintegrować naszą witrynę z systemem, które pomoże nam w obsłudze zamówień pod tym kątem. Integracje z zewnętrznymi systemami i usługodawcami dotyczą również obsługi płatności w naszym sklepie internetowym, współpracy z firmami kurierskimi czy edytorów opinii o sklepie. Ostatni krok to dopracowanie warunków prawnych, na których zasadach będzie funkcjonować sklep internetowy (regulamin, polityka prywatności, zasady zwrotów itp.).

Przeczytaj również:

Jakie zalety posiadają teczki z tektury Estetyczna i tania reklama Twojej firmy

Nowoczesne systemy raportowania w kontroli jakości Pomoc dla biznesu w podnoszeniu jakości wyrobu

Fundusze ETF w Polsce i na świecie Czym są fundusze ETF i jak w nie inwestować

Upadłość firmy – kiedy jest najlepszym wyborem Firma w kłopotach- przeczytaj.