Strona głównabiznes

Upadłość firmy – kiedy jest najlepszym wyborem

Data: 2022-11-14, Data edycji: 2022-11-14

Firmy, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą skorzystać z wielu metod pozwalających im na poprawę płynności finansowej. Gdy jednak nie zapewniają one odpowiednich efektów, konieczne może być przeprowadzenie upadłości. Na czym polega upadłość firm i w jakich sytuacjach jest ona najlepszym rozwiązaniem?

Czym jest upadłość firmy?


Upadłością, również bankructwem nazywa się sytuację, w której firma zaczyna mieć tak duże zobowiązania finansowe, że nie może ona dalej regulować swoich wydatków oraz jest zmuszona do zamknięcia.
W ramach upadłości firmy dochodzi wtedy do dochodzenia należności przez wierzycieli, którym firma była winna pieniądze. Proces ten odbywa się wtedy na skutek postępowania sądowego prowadzonego na wniosek, a majątkiem firmy zarządza syndyk masy upadłościowej.

Jakie firmy narażone są na upadłość?


Zasadniczo na upadłość narażona jest każda firma, która nie ma odpowiedniej płynności finansowej, dlatego też nie może ona wtedy regulować prawidłowo swoich należności wobec wierzycieli, na przykład kontrahentów, instytucji.
Upadłość może grozić zarówno mniejszym firmom, które zaliczane są do kategorii MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, ale również narażone są na nie duże firmy, które zatrudniają wielu pracowników i są liderami w branży.
Ryzyko upadłości mogą zwiększyć różne czynniki, zarówno te zewnętrzne, czyli niezależne od firmy, jak i wewnętrzne, które bezpośrednio związane są z jej działalnością. Mogą być to między innymi:
• nietrafione decyzje
• kosztowne inwestycje
• wejście na nowe rynki
• wysoka inflacja
• niestabilność gospodarki
• rosnące koszty produkcji
• wzrosty rachunków
• większa konkurencja

Kiedy ogłosić upadłość firmy?


Upadłość firmy jako procedura sądowa niesie ze sobą wiele korzyści dla firm w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki niej mogą one spłacić w miarę możliwości swoje zobowiązania, powstrzymać prowadzone egzekucje komornicze oraz uniknąć poważnych konsekwencji niewypłacalności.
Aby ogłosić upadłość firmy, trzeba pamiętać o tym, że muszą być spełnione wtedy odpowiednie warunki, między innymi dotyczące terminu jej wykonania. W przeciwnym przypadku sąd odrzuci wniosek o ogłoszenie upadłości.
Gdy konieczna jest upadłość firmy Katowice stanowią jedno z miast, gdzie obecnie można też uzyskać pomoc kancelarii prawnych w ramach przeprowadzenia postępowania upadłościowego.
Prawnicy z kancelarii specjalizujących się w sprawach upadłościowych mogą wtedy zająć się kompleksowo sprawdzeniem sytuacji klienta, przygotowaniem niezbędnych dokumentów i będą go reprezentować.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.
ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa
Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl

Przeczytaj również:

Pożyczka na raty za pół ceny Pożyczka na raty za pół ceny! Myślisz o wyjeździe na wakacje marzeń z całą rodziną? A może potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na remont? Sprawdź, gdzie szukać tańszej pożyczki.

Optymalizacja kosztów w firmie sprawdź, na czym to polega Na czym to polega, komu ją zlecić i na co należy zwrócić uwagę.

Zaprezentuj się profesjonalnie skorzystaj z fotografii biznesowej Dobre zdjęcie do CV, a może sesja w firmie?

Fundusze ETF w Polsce i na świecie Czym są fundusze ETF i jak w nie inwestować