Strona głównadom

Samodzielny montaż ogrodzenia- jakie płoty się do tego nadają

Data: 2022-04-27, Data edycji: 2022-06-11

Montaż ogrodzenia to zadanie dla fachowców, którzy znają się na sztuce przygotowywania gruntu, stawiania fundamentów oraz trwałego osadzania w ziemi słupków, na których zawiśnie ogrodzenie.

Na rynku ogrodzeniowym są jednak dostępne płoty systemowe, których instalację można wykonać samodzielnie. Jak się do tego zabrać? Jaki rodzaj płotu wybrać i jak go zbudować? Odpowiadamy.

Płoty do samodzielnego montażu


Zanim złożymy zamówienie i wykonamy montaż ogrodzenia, powinniśmy rozrysować dokładny plan płotu. Szczególnie ważne jest umiejscowienie wsporników i słupków. Koniecznie uwzględnijmy przy tym szerokość przęseł. Zwróćmy uwagę, że producenci oferują je w różnych wymiarach. Na planie zaznaczmy też umiejscowienie bramy oraz furtki wejściowej. Warto pamiętać, że te ważne elementy ogrodzenia możemy zamówić razem z płotem. Samodzielną budowę płotu umożliwiają tzw. płoty systemowe. To bardzo popularne wśród inwestorów rozwiązania ze względu na stosunkowo niską cenę materiału, a także wysokiej walory użytkowe. Takie płoty prezentują się estetycznie i nie wymagają skomplikowanych prac konserwacyjnych. Kupujemy je w formie gotowej do złożenia- na taki zestaw do samodzielnego montażu składają się przęsła ogrodzeniowe, słupki, wsporniki oraz elementy scalające konstrukcję. Możemy zamówić je w sklepie budowlanym, w hurtowni lub bezpośrednio u producenta, który dostarczy ogrodzenie na plac budowy.

Montaż ogrodzenia- od przygotowań po finalne prace


Zanim gotowy do złożenia płot zostanie dostarczony na przeznaczoną do ogrodzenia posesję, warto odpowiednio przygotować grunt do budowy. Wyrównajmy teren, a z ziemi usuńmy wszelkie przeszkody, w tym roślinność i duże kamienie. Jeśli zdecydowaliśmy się budowę płotu z betonowym fundamentem, teraz jest pora na wykonanie odpowiednich prac. Sam montaż ogrodzenia rozpoczynamy od trwałego osadzenia słupków oraz wsporników. Możemy przymocować je do fundamentu (zalać betonem) lub umieścić bezpośrednio we wzmocnionej zaprawą ziemi. Ważne, by stały prosto, stabilnie i w odpowiednich odstępach. Teraz pozostaje nam już tylko montaż przęseł, który wykonujemy za pomocą specjalnych obejm i śrub.

Przeczytaj również:

Jaki przenośny projektor kupić Na co szczególnie należy zwrócić uwagę.

Okna, niezbędny element każdego domu Planujesz zakup okien- przeczytaj.

Sprawdzone sposoby na zakup płotów wykonanych z paneli Planujesz ogrodzenie działki, domu- przeczytaj.

Koszulki patriotyczne- moda na patriotyzm Pokaż, że nie wstydzisz się polskości