Strona głównaogrod

Skrzydłokwiat– odmiany, pielęgnacja, choroby

Data: 2023-03-11, Data edycji: 2023-03-11

Skrzydłokwiat to roślina, po którą chętnie sięgają początkujący hodowcy domowych roślin doniczkowych. Jej uprawa jest stosunkowo łatwa i trudno popełnić w niej błędy. Roślina ta występuje w kilku odmianach, z czego niektóre zachwycają nie tylko kwiatami, lecz także liśćmi. Jak dbać o skrzydłokwiat oraz jak rozpoznać, że z naszą rośliną dzieje się coś złego? Podpowiadamy!

Kwiat skrzydłokwiat– jak wygląda?


Skrzydłokwiat to roślina ozdobna głównie dzięki swoim kwiatom. W przypadku większości odmian liście mają jednolite, zielone zabarwienie. Ich kształt jest lancetowaty – czyli wydłużony z ostro zakończonym końcem. Skrzydłokwiat, jaka sama nazwa wskazuje, wypuszcza również kwiatostany. Osadzone są na długim pędzie, a ich centralną część stanowi jasna kolba, która otoczona jest białą pochwą kwiatostanową. Jej kształt kojarzyć może się z żaglem lub ptasim skrzydłem i na podstawie tego skojarzenia powstała polska nazwa tej rośliny.
Skrzydłokwiat występuje w kilku odmianach. Miłośnikom ciekawie ubarwionych roślin polecamy odmianę variegata. Charakteryzuje się ona białymi plamami na liściach o nieregularnych kształtach i rozmiarach. Aby jednak utrzymywała swój oryginalny kolor, musi być wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Jak pielęgnować skrzydłokwiat?


Skrzydłokwiat jak każda roślina potrzebuje do prawidłowego rozwoju dostępu do promieni słonecznych. Jednak jest to jeden z gatunków, który dobrze poradzi sobie również na stanowiskach półcienistych. Złą decyzją będzie umieszczenie go na parapecie okien południowych, ponieważ ich liście są na tyle delikatne, że mogą po prostu doznać oparzeń.
Kwiat skrzydłokwiat bardzo łatwo przelać. W dozowaniu wody najlepiej sugerować się wyglądem samej rośliny. Jeśli będzie potrzebowała kolejnej porcji płynów – jej liście oklapną i staną się bardziej wiotkie. Po podlaniu powinna powrócić do swojego pierwotnego wyglądu.
Odpowiednie podłoże do uprawy skrzydłokwiatu to mieszanka luźna i dobrze przepuszczalna. Dużym błędem będzie umieszczeniu go wyłącznie w ziemi uniwersalnej. Na dnie doniczki najlepiej umieścić drenaż z kamyków lub keramzytu. Ziemię torfową należy rozluźnić piaskiem, perlitem, wermikulitem lub odrobiną chipsów kokosowych. Skrzydłokwiat można z powodzeniem uprawiać w hydroponice, czyli bez udziału ziemnego podłoża. Jednak przed przystąpieniem do przenoszenia skrzydłokwiatu do uprawy hydroponicznej, warto zrobić dokładne rozeznanie. Wszelkiego rodzaju błędy mogą nadmiernie stresować roślinę i w efekcie doprowadzić nawet do jej obumarcia.
a

Skrzydłokwiat– nawożenie i zraszanie


W naturalnych warunkach skrzydłokwiaty zasiedlają wilgotne lasy tropikalne. Zatem łatwo domyślić się, że wysoka wilgotność powietrza jest niezbędna do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju. Odpowiednie warunki możemy zapewnić poprzez ustawienie w pobliżu rośliny nawilżacza powietrza, regularne zraszanie rośliny lub umieszczenie doniczki na podstawce z wilgotnymi kamykami albo keramzytem.
W okresie wiosenno-letnim warto odpowiednio nawozić swój skrzydłokwiat. Kwitnienie jest dla roślin dużym obciążeniem energetycznym, więc dodatkowe wsparcie w postaci mikro i makro składników będzie tutaj nieocenione. Najlepszą opcją będzie nawóz dedykowany roślinom kwitnącym, ponieważ zdecydowanie lepiej pokrywa ich zapotrzebowanie na składniki mineralne. Dodajemy go do wody co około dwa tygodnie. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku również łatwo przedobrzyć. Przetworzenie zbyt dużej ilości składników mineralnych może okazać się zbyt trudne i roślina zacznie odrzucać niektóre liście.
Jak rozpoznać, że ze skrzydłokwiatem dzieje się coś niedobrego?

Do najczęściej popełnianych błędów w hodowli skrzydłokwiatu zaliczyć możemy jego zbyt obfite podlewanie. Objawem przelania może być tzw. oedema, czyli sytuacja, w której korzenie pobierają więcej wody, niż roślina jest w stanie przetworzyć. Objawia się ona opuchnięciami na liściach i łodygach. Przelana roślina będzie powoli odrzucać liście, które najpierw zaczną widocznie żółknąć.
Jeśli na liściach skrzydłokwiatu zauważysz brązowe plamy otoczone żółtą obwódką, to znak, że roślina mogła zostać zainfekowana przez grzyba. Rozwiązaniem tego problemu jest niezwłoczne usunięcie zarażonych liści i spryskanie pozostałych środkiem grzybobójczym.
Jaśniejsze plamy na liściach oraz osadzone na nich czarne kropki mogą być sygnałem, że roślina została zaatakowana przez wciornastki. Pojawiają się wtedy, gdy w pomieszczeniu panuje zbyt niska wilgotność, często są również pasażerami na gapę, którzy podróżują na nowych roślinach. Jeśli je zauważysz, przemyj liście wodą z szarym mydłem, użyj odpowiedniego pestycydu i odizoluj chory okaz od pozostałych roślin.

Przeczytaj również:

Jak opóźnić kwitnienie chryzantem, sadzonki chryzantemy rozmnażanie Jak przygotować ziemię dla sadzonek, kiedy rozpocząć produkcję i jak je przycinać- bardzo ważne informacje.

Chryzantema rozmnażanie, rośliny mateczne, chryzantemy jak rozmnażać Jakie powinny być spełnione warunki przy produkcji sadzonek złocieni, ziemia, optymalne temperatury.

Chryzantemy sterowane, wpływ temperatury, chryzantemy kiedy sadzić Sterowanie porą kwitnienia, najlepsze podłoża dla sadzonek złocieni.

Chryzantemy sterowanie, chryzantemy rośliny dnia krótkiego, fotoperiod W jaki sposób można sterować terminem zakwitania chryzantem.