Strona głównaogrod

Szczepienie kaktusów na opuncji i innych gatunkach

Data: 2021-06-20, Data edycji: 2021-07-22

Szczepienie kaktusów pozwala na szybsze uzyskanie kwitnienia.


Bardzo ważnym sposobem wegetatywnego rozmnażania w praktyce kwiaciarza jest szczepienie kaktusów. Metoda ta polega na połączeniu podkładki-podstawy i zraza-wierzchołka różnych roślin w jedną całość.

Warunkiem dobrego zrośnięcia się z razem z podkładką jest połączenie obu części w taki sposób, aby ich walce osiowe nakładają się na siebie. Jeżeli podkładka i zraz są różnej grubości, należy je połączyć tak, żeby nakładała się przynajmniej część naczyń przewodzących.

Stosujemy nie tylko dla samego rozmnażania kaktusów. Przez szczepienie siewek przyspieszamy ich wzrost i skracamy okres dojrzewania rośliny do kwitnienia. U niektórych gatunków zabieg ten zwiększa obfitość kwitnienia i powoduje zawiązywanie większej ilości nasion. Kwitnace kaktusy są bardziej poszukiwane i łatwiej jest je sprzedać.
Liczne gatunki kaktusów w naszych warunkach klimatyczno-glebowych i mieszkaniowych rosną bardzo wolno lub są bardzo wrażliwe i przedwcześnie giną.

Kaktusy szczepione zyskują ładniejszy wygląd.


Jeżeli takie kaktusy o różnych wymaganiach glebowych zaszczepimy na jednolitej podkładce, to przystosujemy te wymagania nie do potrzeb szczepionych gatunków, lecz do wymagań zastosowanej podkładki.
Należy wziąć roślinne zdrowe, w pełni wzrostu i odporne na nie sprzyjające warunki środowiskowe, czyli łatwo rosnące w naszych mieszkaniach lub szklarenkach. Przy doborze podkładek, które zawsze dostosowujemy do zraza, a nie odwrotnie, musimy zwrócić uwagę również na estetyczny wygląd zaszczepionej rośliny.


Jeżeli chcesz się dowiedzieć o uprawie kaktusów czytaj ten artykuł-> kaktusy pielęgnacja

Sama technika szczepienia w zasadzie nie jest trudna, trzeba tylko nabrać trochę wprawy. Na dobre zrośnięcie się zraza z podkładką ma wpływ kilka czynników, które są od siebie współzależne, a mianowicie: właściwe cięcie, ostrość i czystość narzędzi, odpowiednie przycięcie zraza, temperatura pomieszczenia i pora roku, w której szczepimy.

Przed przystąpieniem do szczepienia należy zaopatrzyć się w 2 cienkie nierdzewne noże z dobrej stali, drobnoziarnisty kamień do ostrzenia noży, denaturat do ich dezynfekcji, czystą lnianą szmatkę oraz gumki aptekarskie lub aparat do szczepienia. Jeden z noży powinien być ostry jak żyletka, będzie on używany do ostatecznego cięcia, nie można używać go do ścinania cierni.

W hodowli kaktusów stosuje się kilka sposobów szczepienia, są one dostosowane do budowy i właściwości zraza, rzadziej do budowy podkładki.

Najczęściej spotykanym sposobem jest szczepienie na płasko-poziomo. Stosując ten sposób, odcinamy wierzchołek podkładki na wysokości 4 cm od podstawy, następnie obcinamy skośnie sam brzeg podkładki, usuwając naskórek i ciernie. Ostrzejszym nożem odcinamy jednym pociągnięciem idealnie płasko plasterek grubości 1–2 mm i nie zdejmujemy go z podkładki.

Po zdezynfekowaniu w denaturacie noży i przetarciu ich czystą lnianą szmatką odcinamy przeznaczony do szczepienia zaraz. Obcinamy skośnie również jego krawędź, a ostrzejszym nożem ścinamy cieniutki plasterek. Szybkim ruchem należy zdjąć oba plasterki i zraz nasunąć na podkładkę.
Czynność ta musi być tak szybko wykonana, żeby tkanki miękiszowe zdradza lub podkładki nie zdążyły się skurczyć, bo w takim przypadku powstaną między z razem a podkładką pęcherzyki powietrza, które uniemożliwią prawidłowe zrośnięcie się obydwóch komponentów.
Po nasunięciu zraza na podkładkę należy go skręcić wokół własnej osi przy równoczesnym lekkim ucisku, przez co wydusi się pozostałe tam jeszcze drobinki powietrza. Czynność tą należy wykonać z dużym wyczuciem, żeby nie zmiażdżyć dotykających się tkanek.
W końcowej fazie nakładamy uprzednio przygotowane dwie gumki aptekarskie przyciskające krzyżowo zraz do podkładki lub stosujemy specjalny aparat do przyciskania. Siła ucisku zależy od wielkości użytego do szczepienia zraza oraz ścisłości miękiszu. Zasada jest taka: im większy zraz, tym silniejszy ucisk. Uścisk nie może zmiażdżyć przylegających do siebie tkanek. Rośliny po zaszczepieniu ustawiamy w półcieniu i w temperaturze około 25 stopni. Dla lepszego zrośnięcia się pozostawiamy zaraz pod obciążeniem przez okres 3 dni, a u zrazów o większej średnicy nawet przez tydzień lub dłużej.

Szczepienie na płasko skośnie ma zastosowanie, kiedy zrazy są płaskie jak u większości epifitów, lub cylindryczne o małym przekroju, jak u rodzaju Aporocactus czy Wilcoxia. Walec osiowy u tych rodzajów kaktusów ma małą średnicę, a przez skośne ścięcie zraża lub podkładki znacznie je poszerzamy. Sposób ten ułatwia dopasowanie obydwu walców osiowych, a zwiększona powierzchnia cięcia po zrośnięciu silniej zwiążę ze sobą obydwa komponenty.

Przy tej metodzie szczepienia zraz, a w niektórych wypadkach zraz i podkładkę ścinamy skośnie. Po zaszczepieniu zraz przymocowujemy do podkładki dwoma długimi cierniami. Ciernie wkładamy po bokach zraza, a nie przez sam walec osiowy. Można zastosować tylko jeden czerń i dodatkowo przycisnąć gumką co daje lepsze wyniki.

Sczepienie w klin jest nieco trudniejsze, ponieważ cięty w klin zraz należy dopasować do tej samej wielkości wyciętego również w klin otworu w podkładce.
Linię cięcia muszą idealnie do siebie przylegać. Długie ciernie wbijamy z obu stron podkładki w poprzek klina. W momencie wbijania ciernia należy zaraz ostrożnie uciskać ku dołowi, gdyż łatwo się wyślizguje.

Opuncja kaktus.


Przy szczepieniu na kaktusie Opuncji- jeśli zaraz i podkładka są różnej grubości- należy zraz tak nałożyć, żeby przynajmniej jeden jego bok był w pionie przedłużeniem boku podkładki.

Peireskiopsis spathulata.


Do szczepienia siewek na Peireskiopsis spathulata sadzonkujemy podkładki wczesną wiosną i hodujemy w małych doniczkach, które wstawiamy do akwarium lub specjalnie zrobionej rozmnażarki. Po ukorzenianiu się sadzonek należy je systematycznie co 10 dni zasilać rozcieńczonym nawozem Florovit.
Kiedy sadzonki dorosną do wysokości 18 i 20 cm można przystąpić do szczepienia.

Cięcie podkładki należy wykonać wyłącznie nową żyletką, uprzednio oczyszczoną ze znajdującego się na niej tłuszczu. Z podkładki ścinamy najpierw 2-centymetrowy wierzchołek i dodatkowo jeszcze cieniutki plasterek. Siewkę należy wybrać i oczyścić z ziemi miękkim pędzelkiem. Siewkę przycinamy w jej dolnej połowie w pobliżu korzenia. Po przecięciu zraz musi pozostać na żyletce. Teraz zdejmujemy pozostawiony na podkładce plasterek i ostrożnie nasuwamy na nią zaraz. Zraz nasuwamy w taki sposób, żeby jednym bokiem prostopadłe przylegał do boku podkładki. Palcem należy delikatnie, żeby nie zmiażdżyć, przycisnąć go do podkładki.

Kto nie ma rozmnażarki lub akwarium, może zastosować do tego szczepienia fiolki medyczne. Na dno fiolki można włożyć kuleczkę z waty lub ligniny. Zapobiega to powstaniu kropel, które mogłyby spowodować w gnicie w miejscu szczepienia.

Zaszczepione rośliny należy ponownie wstawić do rozmnażarki w półcień i w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Po upływie 24 godzin należy szczepione rośliny delikatnie spryskać, żeby wytworzyć wilgotno-ciepłą atmosferę, co sprzyja zrastaniu się zraza z podkładką i zapobiega wysychaniu malutkich zrazów.

Kaktusy szczepienie- najlepsza pora.


Najodpowiedniejszą porą szczepienia siewek jest okres od maja do połowy sierpnia i dlatego planując szczepienie siewek, należy odpowiednio do tego dostosować terminy wysiewów.
Do szczepienia nadają się już siewki jedno- i dwutygodniowe. Siewki starsze zrastają się o wiele trudniej. W tym przypadku należy je delikatnie obciążyć. Kiedy siewki będą już się dobrze rozwijać, należy je stopniowo przyzwyczaić do słońca.

Selenicereus grandiflorus.


Na podkładki do szczepienia siewek możemy użyć także Selenicereus grandiflorus (Królowa nocy). Podkładka ta jest równie dobra, jak omówiona poprzednio, a co najważniejsze- przyjmuje dużo więcej gatunków porównaniu Peireskiopsis. Siewki szczepimy podobnie jak Peireskiopsis- na samym wierzchołku.

Echinopsis.


Dobrą podkładką jest również Echinopsis, jednak sposób szczepienia siewek jest nieco odmienny: siewkę z żyletki nasuwamy dokładnie na widoczne wiązki naczyń walca osiowego. Siewkę należy delikatnie obciążyć. Na jednej podkładce możemy umieścić nawet kilka siewek.

W okresie zimy, kiedy z konieczności musimy ratować podgniwającą roślinę- szczepimy ją na podkładce Echinopsis. W czasie sprzyjającym rozwojowi kaktusów zraz ten możemy przeszczepić na bardziej wytrzymałą podkładkę.

Przeczytaj również:

Chryzantemy średniokwiatowe i drobnokwiatowe, uszczykiwanie chryzantem Terminy sadzenia, uszczykiwania, doniczkowania. Chryzantemy rabatowe i kaskadowe

Chryzantema wielkokwiatowa, chryzantemy jak hodować, chryzantema cięta Terminy sadzonkowania chryzantem, odpowiedni wybór pąka, uszczykiwanie pędów bocznych.

Jak opóźnić kwitnienie chryzantem, sadzonki chryzantemy rozmnażanie Jak przygotować ziemię dla sadzonek, kiedy rozpocząć produkcję i jak je przycinać- bardzo ważne informacje.

Chryzantema rozmnażanie, rośliny mateczne, chryzantemy jak rozmnażać Jakie powinny być spełnione warunki przy produkcji sadzonek złocieni, ziemia, optymalne temperatury.